Bezpečnostné zóny v kúpelni.

Bezpečnostné zóny v kúpelni.
2 September, 2020

V kúpeľni je zvýšená vlhkosť, preto pri výbere svietidiel , zásuviek , vypínačov ako aj spotrebičov sa riadíme určitými pravidlami.

 


Podľa stupňa nebezpečnosti, sú rizikové priestory rozdelené do zón pre kúpeľne a sprchové kúty:


  


Zóna 0 


Zahŕňa vnútorné priestory kúpeľnovej vane či sprchovej vaničky - príkladom je podvodné osvetlenie. Povolené je používať prostriedky s nízkym ochranným napätím a to maximálne 12 voltov, ktoré sú povolené pre inštalácia do vnútornej časte vane. Tie musia byť zaradené do skupiny druhu ochrany aspoň IP X7.


 


Zóna 1 


Zahŕňa steny aj strop nad vaňou a sprchovým kútom do výšky upevnenia sprchovej hlavice alebo minimálne do výšky 225 cm od podlahy. Svietidlá musia spĺňať stupeň krytia minimálne IPX5 (ochrana proti tryskajúcej vode). je tu povolené inštalovať niektoré elektrické zariadenia ( ohrievače vody, vírivé vane, svietidlá a iné).


 


Zóna 2 


Zahŕňa steny aj strop okolo zóny 1 až do výšky 3 m od podlahy a 60 cm v horizontálnej osi.


Svietidlá musia spĺňať stupeň ochrany krytím IPX4, vrátane svietidiel umiestnených nad umývadlom. Môžu tu byť inštalované svietidlá, ventilátory, ohrievače vody, sprchové čerpadlá a zariadenia pre vírivé vane. 


 


Zóna 3 


V tejto zóne možno inštalovať silové zásuvky na napätí 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroja, s využitím prúdového chrániča s menovitým vybavovacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA. Môžeme inštalovať bežné svietidlá so stupňom ochrany IP20.


 


Add Comment